Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Analog-Devices-LT8609AEMSE-PBF
Analog Devices LT8609AEMSE#PBF
| Part Number: | Analog Devices LT8609AEMSE#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Analog-Devices-LT8609AEMSE-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 3A, 2075kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO10 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Analog-Devices-LT8609AEMSE-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 3A, 2075kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO10
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 42 V |
| Max Supply Voltage | 42 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 782 mV |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 2 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 41.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2.2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 1.1 mm |
Documentation for Analog Devices Analog Devices LT8609AEMSE#PBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output voltage of the switching regulator?
What is the maximum input voltage of the switching regulator?
What is the output current of the switching regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
