Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Analog-Devices-LT1965EMS8E-PBF
Analog Devices LT1965EMS8E#PBF
| Part Number: | Analog Devices LT1965EMS8E#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Analog-Devices-LT1965EMS8E-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.2V to 19.5V 1.1A Automotive 8-Pin MSOP EP Tube / IC REG LDO ADJ 1.1A 8MSOP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Analog-Devices-LT1965EMS8E-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.2V to 19.5V 1.1A Automotive 8-Pin MSOP EP Tube / IC REG LDO ADJ 1.1A 8MSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 310 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.1 A |
| Max Output Voltage | 19.5 V |
| Min Current Limit | 1.2 A |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 500 µA |
| Output Current | 1.1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 19.5 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Quiescent Current | 500 µA |
| Reference Voltage | 1.2 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 860 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Analog Devices Analog Devices LT1965EMS8E#PBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
Is the regulator compliant with RoHS?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








