Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Analog-Devices-LT1941EFE-PBF
Analog Devices LT1941EFE#PBF
| Part Number: | Analog Devices LT1941EFE#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Analog-Devices-LT1941EFE-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 6A, 1350kHz Switching Freq-Max, PDSO28 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Analog-Devices-LT1941EFE-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 6A, 1350kHz Switching Freq-Max, PDSO28
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Current - Output 1 | 3 A |
| Current - Output 2 | 2 A |
| Frequency | 1.35 MHz |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 628 mV |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 40 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.35 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | SEPIC |
| Voltage - Output 1 | 35.2 V |
| Voltage - Output 2 | 35.2 V |
Documentation for Analog Devices Analog Devices LT1941EFE#PBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum input voltage and output voltage of the regulator?
How many pins does the regulator have?
Is the regulator lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













