Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Analog-Devices-LT1764EQ-3-3
Analog Devices LT1764EQ-3.3
| Part Number: | Analog Devices LT1764EQ-3.3 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Analog-Devices-LT1764EQ-3-3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Linear Technology LT1764EQ-3.3 / 3.3V Regulator 3A 7-TO220 Pk |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Analog-Devices-LT1764EQ-3-3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Linear Technology LT1764EQ-3.3 / 3.3V Regulator 3A 7-TO220 Pk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263-6 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 340 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 3.1 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices Analog Devices LT1764EQ-3.3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the dropout voltage and power supply rejection ratio (PSRR) for this product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

