Connectors > Adam-Tech-IEC-GS-1-100
Adam Tech IEC-GS-1-100
| Part Number: | Adam Tech IEC-GS-1-100 |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Part Type: | Connectors > Adam-Tech-IEC-GS-1-100 |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Entry Module Unfiltered M 3 POS 125VACVAC/250VACVAC 6A/12A Switch/Fuse ST 1 Port |
PCX has Adam Tech Connectors > Adam-Tech-IEC-GS-1-100 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Entry Module Unfiltered M 3 POS 125VACVAC/250VACVAC 6A/12A Switch/Fuse ST 1 Port
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | Panel |
| Max Current Rating | 15 A |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Ports | 1 |
| Orientation | Straight |
| Schedule B | 8536695050 |
| Termination | Faston |
| Height | 30.5 mm |
| Length | 50 mm |
Documentation for Adam Tech Adam Tech IEC-GS-1-100
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the maximum current rating and voltage rating of the product?
How many contacts and ports does the product have?
What is the physical description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
