Connectors > Adam-Tech-FWC-C-S-RA-SMT
Adam Tech FWC-C-S-RA-SMT
| Part Number: | Adam Tech FWC-C-S-RA-SMT |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Part Type: | Connectors > Adam-Tech-FWC-C-S-RA-SMT |
| Qty Available: | |
| Description: | FWC Series 6 Position Single Port 100 MOhm Black Right Angle Firewire Connector |
PCX has Adam Tech Connectors > Adam-Tech-FWC-C-S-RA-SMT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FWC Series 6 Position Single Port 100 MOhm Black Right Angle Firewire Connector
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 100 |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Female |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Termination | Solder |
Documentation for Adam Tech Adam Tech FWC-C-S-RA-SMT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the gender of the connector?
What is the maximum operating temperature?
How many positions does the connector have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
