Connectors > Adam-Tech-FTR-28-T
Adam Tech FTR-28-T
| Part Number: | Adam Tech FTR-28-T |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Part Type: | Connectors > Adam-Tech-FTR-28-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn IDC Connector RCP 28 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
PCX has Adam Tech Connectors > Adam-Tech-FTR-28-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn IDC Connector RCP 28 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Material | PBT |
| Contact Gender | Male |
| Current Rating | 3 A |
| Insulation | Insulated |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Rows | 2 |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | IDC |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 2.54 mm |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Wire/Cable Gauge | 28 AWG |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the contact material and plating of the connector?
What is the current and voltage rating of the connector?
What is the temperature range for operating the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.