Connectors > Adam-Tech-BHR-34-VUA
Adam Tech BHR-34-VUA
| Part Number: | Adam Tech BHR-34-VUA |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Part Type: | Connectors > Adam-Tech-BHR-34-VUA |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Shrouded Header (4 Sides) HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray |
PCX has Adam Tech Connectors > Adam-Tech-BHR-34-VUA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Shrouded Header (4 Sides) HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | PBT |
| Contact Gender | Male |
| Current Rating | 1 A |
| Number of Positions | 34 |
| Number of Rows | 2 |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 2.54 mm |
| Row Spacing | 2.54 mm |
Documentation for Adam Tech Adam Tech BHR-34-VUA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the contact material and plating of the header?
What is the current rating and voltage rating of the header?
Are there any compliance certifications for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
