           Power Products > Acme-Electric-MT0100DS
Acme Electric MT0100DS
Part Number: Acme Electric MT0100DS
Manufacturer: Acme Electric
Part Type: Power Products > Acme-Electric-MT0100DS
Qty Available:
Description: Medical Isolation Transformer Open Frame 100/120/220/240-120X240V 100VA
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Acme Electric MT0100DS Available.
PCX has Acme Electric Power Products > Acme-Electric-MT0100DS Electronic Components for Sale.
Medical Isolation Transformer Open Frame 100/120/220/240-120X240V 100VA
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Chassis Mount
Weight 1.224699 kg
Frequency 60 Hz
Max Output Current 420 mA
Max Power Dissipation 100 W
Power Rating 100 W
Primary Winding(s) Dual
Secondary Current 830 mA
Secondary Winding(s) Dual
Termination Wire Leads
Diameter 102 mm
Thickness 50.8 mm