           Power Products > Power Supply Modules > Acme-Electric-DMP12402
Acme Electric DMP12402
Part Number: Acme Electric DMP12402
Manufacturer: Acme Electric
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Acme-Electric-DMP12402
Qty Available:
Description: Plastic Enclosure Din Rail Mount DC Power Supply, 22-28VDC Output, 2.27-1.79A Out
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Acme Electric DMP12402 Available.
Plastic Enclosure Din Rail Mount DC Power Supply, 22-28VDC Output, 2.27-1.79A Out
Mount DIN Rail
Efficiency 85 %
Max Operating Temperature 50 °C
Max Output Current 2.27 A
Max Power Dissipation 50 W
Min Operating Temperature -10 °C
Number of Outputs 1
Output Power 43 W
Voltage - Output 1 24 V
Height 89.916 mm
Length 102.108 mm
Width 32.004 mm