           Power Products > Power Supply Modules > Acme-Electric-DM14805S
Acme Electric DM14805S
Part Number: Acme Electric DM14805S
Manufacturer: Acme Electric
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Acme-Electric-DM14805S
Qty Available:
Description: Power Supply, 48VDC, 5A, 1Ph, 240W, Slim Line, ****Close-Out Item****
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Acme Electric DM14805S Available.
Power Supply, 48VDC, 5A, 1Ph, 240W, Slim Line, ****Close-Out Item****
Mount DIN Rail
Efficiency 92 %
Max Operating Temperature 60 °C
Max Output Current 5 A
Max Power Dissipation 240 W
Min Operating Temperature -20 °C
Number of Outputs 1
Output Power 240 W
Voltage - Output 1 48 V
Height 123.952 mm
Length 113.03 mm
Width 59.944 mm