           Power Products > Power Supply Modules > Off-Board Modules > Acme-Electric-DM1480125
Acme Electric DM1480125
Part Number: Acme Electric DM1480125
Manufacturer: Acme Electric
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Off-Board Modules > Acme-Electric-DM1480125
Qty Available:
Description: DM1480125 - Acme Electric, Din Rail and Linear Power Supplies , Single Phase
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Acme Electric DM1480125 Available.
DM1480125 - Acme Electric, Din Rail and Linear Power Supplies , Single Phase
Mount DIN Rail
Efficiency 89 %
Max Operating Temperature 60 °C
Max Output Current 1.25 A
Max Power Dissipation 60 W
Min Operating Temperature -20 °C
Number of Outputs 1
Output Power 55 W
Voltage - Output 1 48 V
Height 123.952 mm
Length 104.902 mm
Width 50.038 mm