           Power Products > Power Supply Modules > Off-Board Modules > Acme-Electric-DM112045
Acme Electric DM112045
Part Number: Acme Electric DM112045
Manufacturer: Acme Electric
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Off-Board Modules > Acme-Electric-DM112045
Qty Available:
Description: DM112045 - Acme Electric, Din Rail and Linear Power Supplies , Single Phase
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Acme Electric DM112045 Available.
DM112045 - Acme Electric, Din Rail and Linear Power Supplies , Single Phase
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount DIN Rail
Efficiency 86 %
Max Operating Temperature 60 °C
Max Output Current 4.5 A
Max Power Dissipation 54 W
Min Operating Temperature -10 °C
Number of Outputs 1
Output Power 41 W
Voltage - Output 1 12 V
Height 123.952 mm
Length 104.902 mm
Width 50.038 mm