           Power Products > Acme-Electric-AA59902117
Acme Electric AA59902117
Part Number: Acme Electric AA59902117
Manufacturer: Acme Electric
Part Type: Power Products > Acme-Electric-AA59902117
Qty Available:
Description: Toroid Commercial Transformer 990VA 120V-2X117V
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Acme Electric AA59902117 Available.
PCX has Acme Electric Power Products > Acme-Electric-AA59902117 Electronic Components for Sale.
Toroid Commercial Transformer 990VA 120V-2X117V
Mount Chassis Mount
Weight 6.894604 kg
Frequency 60 Hz
Max Output Current 4.2 A
Max Power Dissipation 990 W
Power Rating 990 W
Termination Wire Leads
Diameter 165 mm
Height 76.2 mm