           Power Products > Acme-Electric-AA59902055
Acme Electric AA59902055
Part Number: Acme Electric AA59902055
Manufacturer: Acme Electric
Part Type: Power Products > Acme-Electric-AA59902055
Qty Available:
Description: ACME ELECTRIC AA59902055 Toroid Commercial Transformer 990VA 120V-2X55V
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Acme Electric AA59902055 Available.
PCX has Acme Electric Power Products > Acme-Electric-AA59902055 Electronic Components for Sale.
ACME ELECTRIC AA59902055 Toroid Commercial Transformer 990VA 120V-2X55V
Mount Chassis Mount
Weight 6.894604 kg
Frequency 60 Hz
Max Output Current 9 A
Max Power Dissipation 990 W
Power Rating 990 W
Primary Winding(s) Dual
Secondary Current 9 A
Secondary Winding(s) Dual
Termination Wire Leads
Diameter 165 mm
Height 76.2 mm