           Power Products > Acme-Electric-AA56252030
Acme Electric AA56252030
Part Number: Acme Electric AA56252030
Manufacturer: Acme Electric
Part Type: Power Products > Acme-Electric-AA56252030
Qty Available:
Description: ACME ELECTRIC AA56252030 Toroid Commercial Transformer 625VA 120V-2X30V
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Acme Electric AA56252030 Available.
PCX has Acme Electric Power Products > Acme-Electric-AA56252030 Electronic Components for Sale.
ACME ELECTRIC AA56252030 Toroid Commercial Transformer 625VA 120V-2X30V
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Chassis Mount
Weight 4.309128 kg
Frequency 60 Hz
Max Output Current 10.4 A
Max Power Dissipation 625 W
Power Rating 625 W
Primary Winding(s) Dual
Secondary Winding(s) Dual
Termination Wire Leads
Diameter 140 mm
Height 81.3 mm