Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASTMUPLPE-500-000MHZ-LY-E-T
Abracon ASTMUPLPE-500.000MHZ-LY-E-T
| Part Number: | Abracon ASTMUPLPE-500.000MHZ-LY-E-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASTMUPLPE-500-000MHZ-LY-E-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Mems Osc Xo 500.0000MHZ Lvds SMD, 3.2X2.5MM, Rohs |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASTMUPLPE-500-000MHZ-LY-E-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mems Osc Xo 500.0000MHZ Lvds SMD, 3.2X2.5MM, Rohs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 500 MHz |
| Frequency Stability | 10 ppm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 55 mA |
| Max Supply Voltage | 3.63 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.25 V |
| Height | 787.4 µm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.4892 mm |
Documentation for Abracon Abracon ASTMUPLPE-500.000MHZ-LY-E-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the physical package and mount type of the product?
Are there any compliance statements for this product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.