Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASTMTXK-32-768KHZ-LG-T3
Abracon ASTMTXK-32.768KHZ-LG-T3
| Part Number: | Abracon ASTMTXK-32.768KHZ-LG-T3 |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASTMTXK-32-768KHZ-LG-T3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Oscillator MEMS 0.032768MHz ±5ppm (Stability) LVCMOS 52% 1.8V/2.5V/3.3V 4-Pin SMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASTMTXK-32-768KHZ-LG-T3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Oscillator MEMS 0.032768MHz ±5ppm (Stability) LVCMOS 52% 1.8V/2.5V/3.3V 4-Pin SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 32.768 kHz |
| Frequency Stability | 5 ppm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 1.52 µA |
| Max Supply Voltage | 3.63 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Height | 600 µm |
| Length | 1.54 mm |
| Width | 838.2 µm |
Documentation for Abracon Abracon ASTMTXK-32.768KHZ-LG-T3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the oscillator?
Is the oscillator compliant with RoHS standards?
What is the size of the oscillator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.