Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASTMLPE-50-000MHZ-EJ-E-T
Abracon ASTMLPE-50.000MHZ-EJ-E-T
| Part Number: | Abracon ASTMLPE-50.000MHZ-EJ-E-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASTMLPE-50-000MHZ-EJ-E-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Oscillator MEMS 50MHz ±20ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 2.5V/3.3V 4-Pin SMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASTMLPE-50-000MHZ-EJ-E-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Oscillator MEMS 50MHz ±20ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 2.5V/3.3V 4-Pin SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 50 MHz |
| Frequency Stability | 20 ppm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 7.5 mA |
| Max Supply Voltage | 3.63 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Min Supply Voltage | 2.25 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 787.4 µm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.4892 mm |
Documentation for Abracon Abracon ASTMLPE-50.000MHZ-EJ-E-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the frequency stability of the oscillator?
What is the voltage range for the oscillator?
What is the package type of the oscillator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.