Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASTMHTV-24-576MHZ-XJ-E
Abracon ASTMHTV-24.576MHZ-XJ-E
| Part Number: | Abracon ASTMHTV-24.576MHZ-XJ-E |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASTMHTV-24-576MHZ-XJ-E |
| Qty Available: | |
| Description: | High Temperature Programmable MEMS Oscillator 24.576MHz 2.25 to 3.63V ±20ppm -40 to 125°C 7x5mm 4-Pin SMD Bulk |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASTMHTV-24-576MHZ-XJ-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Temperature Programmable MEMS Oscillator 24.576MHz 2.25 to 3.63V ±20ppm -40 to 125°C 7x5mm 4-Pin SMD Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 24.576 MHz |
| Frequency Stability | 20 ppm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 990.6 µm |
| Length | 7.0104 mm |
| Width | 5.0038 mm |
Documentation for Abracon Abracon ASTMHTV-24.576MHZ-XJ-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the physical package and mount type of the oscillator?
Are there any compliance statements for this product?
Can I find the datasheet and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.