           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPIAIG-H8540-3R3M-T
Abracon ASPIAIG-H8540-3R3M-T
Part Number: Abracon ASPIAIG-H8540-3R3M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPIAIG-H8540-3R3M-T
Qty Available:
Description: Inductor Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Metal 4.9A 0.0199Ohm DCR Automotive T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPIAIG-H8540-3R3M-T Available.
Inductor Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Metal 4.9A 0.0199Ohm DCR Automotive T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
DC Resistance (DCR) 19.9 mΩ
Inductance 3.3 µH
Inductance Tolerance 20 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Cut Tape
Schedule B 8504500000
Self Resonant Frequency 24 MHz
Tolerance 20 %
Height 4 mm
Length 8.5 mm