           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPIAIG-F1040-100M-T
Abracon ASPIAIG-F1040-100M-T
Part Number: Abracon ASPIAIG-F1040-100M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPIAIG-F1040-100M-T
Qty Available:
Description: Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 10uH 20% 100KHz 7.5A 0.03Ohm DCR 4040 Automotive T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPIAIG-F1040-100M-T Available.
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 10uH 20% 100KHz 7.5A 0.03Ohm DCR 4040 Automotive T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
DC Resistance (DCR) 30 mΩ
Inductance 10 µH
Inductance Tolerance 20 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape
Schedule B 8504500000
Shielding Shielded
Tolerance 20 %
Height 3.8 mm
Length 11 mm