           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0704S-391M-T
Abracon ASPI-0704S-391M-T
Part Number: Abracon ASPI-0704S-391M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0704S-391M-T
Qty Available:
Description: Ind Power Shielded Bobbin Core 390uH 20% 100KHz Ferrite 290mA T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0704S-391M-T Available.
Ind Power Shielded Bobbin Core 390uH 20% 100KHz Ferrite 290mA T/R
Core Material Ferrite
DC Resistance (DCR) 2.85 Ω
Inductance 390 µH
Max DC Current 290 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Height 4.5 mm
Length 7.3 mm
Width 7.3 mm