           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0704S-270M
Abracon ASPI-0704S-270M
Part Number: Abracon ASPI-0704S-270M
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0704S-270M
Qty Available:
Description: Ind Power Shielded Bobbin Core 27uH 20% 100KHz Ferrite 1.12A
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0704S-270M Available.
Ind Power Shielded Bobbin Core 27uH 20% 100KHz Ferrite 1.12A
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0704
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Current Rating 1.12 A
DC Resistance (DCR) 150 mΩ
Inductance 27 µH
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Shielding Shielded
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Height 4.4958 mm
Length 7.2898 mm
Width 7.2898 mm