           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0704S-120M-T
Abracon ASPI-0704S-120M-T
Part Number: Abracon ASPI-0704S-120M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0704S-120M-T
Qty Available:
Description: Ind Power Shielded Bobbin Core 12uH 20% 100KHz Ferrite 1.71A T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0704S-120M-T Available.
Ind Power Shielded Bobbin Core 12uH 20% 100KHz Ferrite 1.71A T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SMD/SMT
Core Material Ferrite
DC Resistance (DCR) 58 mΩ
Inductance 12 µH
Max DC Current 1.71 A
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Height 4.5 mm
Length 7.3 mm
Width 7.3 mm