           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0704S-101M-T
Abracon ASPI-0704S-101M-T
Part Number: Abracon ASPI-0704S-101M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0704S-101M-T
Qty Available:
Description: Power Inductor (SMD), 100 uH, ± 20%, 600 mA, Shielded, 600 mA, 7.3mm x 7.3mm x 4.5mm
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0704S-101M-T Available.
Power Inductor (SMD), 100 uH, ± 20%, 600 mA, Shielded, 600 mA, 7.3mm x 7.3mm x 4.5mm
Core Material Ferrite
DC Resistance (DCR) 610 mΩ
Inductance 100 µH
Max DC Current 600 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Height 4.5 mm
Length 7.3 mm
Width 7.3 mm