           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0602S-560M-T
Abracon ASPI-0602S-560M-T
Part Number: Abracon ASPI-0602S-560M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0602S-560M-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 56Uh 730Ma 277 Mohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon ASPI-0602S-560M-T
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0602S-560M-T Available.
Fixed Ind 56Uh 730Ma 277 Mohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon ASPI-0602S-560M-T
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Nonstandard
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Composition Wirewound
Current Rating 730 mA
DC Resistance (DCR) 277 mΩ
Inductance 56 µH
Max DC Current 730 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 10 kHz
Tolerance 20 %
Height 3 mm
Height - Seated (Max) 2.9972 mm
Length 6.7 mm
Width 6.7 mm