           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0602S-470M-T
Abracon ASPI-0602S-470M-T
Part Number: Abracon ASPI-0602S-470M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0602S-470M-T
Qty Available:
Description: Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 20% 10KHz 0.8A 0.238Ohm DCR T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0602S-470M-T Available.
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 20% 10KHz 0.8A 0.238Ohm DCR T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Nonstandard
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Composition Wirewound
Current Rating 800 mA
DC Resistance (DCR) 238 mΩ
Inductance 47 µH
Max DC Current 800 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Schedule B 8504100000
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 10 kHz
Tolerance 20 %
Height 3 mm
Height - Seated (Max) 2.9972 mm
Length 6.7 mm
Width 6.7056 mm