           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0602S-3R0M-T
Abracon ASPI-0602S-3R0M-T
Part Number: Abracon ASPI-0602S-3R0M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0602S-3R0M-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 3Uh 3A 24 Mohm Smd/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon ASPI-0602S-3R0M-T
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0602S-3R0M-T Available.
Fixed Ind 3Uh 3A 24 Mohm Smd/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon ASPI-0602S-3R0M-T
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Nonstandard
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Composition Wirewound
Current Rating 3 A
DC Resistance (DCR) 24 mΩ
Inductance 3 µH
Max DC Current 3 A
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 10 kHz
Tolerance 20 %
Height 3 mm
Height - Seated (Max) 2.9972 mm
Length 6.7 mm
Width 6.7 mm