           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0602S-220M-T
Abracon ASPI-0602S-220M-T
Part Number: Abracon ASPI-0602S-220M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0602S-220M-T
Qty Available:
Description: Inductor Power Shielded Wirewound 22uH 20% 10KHz 1.2A 128mOhm DCR T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0602S-220M-T Available.
Inductor Power Shielded Wirewound 22uH 20% 10KHz 1.2A 128mOhm DCR T/R
Composition Wirewound
Current Rating 1.2 A
DC Resistance (DCR) 128 mΩ
Inductance 22 µH
Max DC Current 1.2 A
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 10 kHz
Tolerance 20 %
Height 3 mm
Height - Seated (Max) 2.9972 mm
Length 6.7 mm
Width 6.7056 mm