           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0428S-3R3M-T
Abracon ASPI-0428S-3R3M-T
Part Number: Abracon ASPI-0428S-3R3M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0428S-3R3M-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 3.3Uh 1.57A 49.2 Mohm / Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0428S-3R3M-T Available.
Fixed Ind 3.3Uh 1.57A 49.2 Mohm / Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes
Composition Wirewound
Current Rating 1.57 A
DC Resistance (DCR) 49.2 mΩ
Inductance 3.3 µH
Max DC Current 1.57 A
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Height 3 mm
Height - Seated (Max) 2.9972 mm
Length 4.699 mm
Width 4.7 mm