           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0428S-150M-T
Abracon ASPI-0428S-150M-T
Part Number: Abracon ASPI-0428S-150M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0428S-150M-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 15Uh 760Ma 149 Mohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon ASPI-0428S-150M-T
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0428S-150M-T Available.
Fixed Ind 15Uh 760Ma 149 Mohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon ASPI-0428S-150M-T
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Nonstandard
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Composition Wirewound
Current Rating 760 mA
DC Resistance (DCR) 149 mΩ
Inductance 15 µH
Max DC Current 760 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Height 3 mm
Height - Seated (Max) 2.9972 mm
Length 4.699 mm
Width 4.699 mm