           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0428S-120M-T
Abracon ASPI-0428S-120M-T
Part Number: Abracon ASPI-0428S-120M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0428S-120M-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 12Uh 840Ma 131.6 Mohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon ASPI-0428S-120M-T
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0428S-120M-T Available.
Fixed Ind 12Uh 840Ma 131.6 Mohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon ASPI-0428S-120M-T
Case/Package Nonstandard
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Composition Wirewound
Current Rating 840 mA
DC Resistance (DCR) 131.6 mΩ
Inductance 12 µH
Max DC Current 840 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Height 3 mm
Height - Seated (Max) 2.9972 mm
Length 4.699 mm
Width 4.699 mm