           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0403S-4R7M-T
Abracon ASPI-0403S-4R7M-T
Part Number: Abracon ASPI-0403S-4R7M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0403S-4R7M-T
Qty Available:
Description: Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 1.4A 0.06Ohm DCR T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0403S-4R7M-T Available.
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 1.4A 0.06Ohm DCR T/R
Composition Wirewound
Current Rating 1.4 A
DC Resistance (DCR) 60 mΩ
Inductance 4.7 µH
Max DC Current 1.4 A
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Tape & Reel
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Depth 4.45 mm
Height 2.92 mm
Height - Seated (Max) 2.921 mm
Length 6.6 mm
Width 4.45 mm