           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0403S-3R3M-T
Abracon ASPI-0403S-3R3M-T
Part Number: Abracon ASPI-0403S-3R3M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0403S-3R3M-T
Qty Available:
Description: Inductor Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz 1.6A 0.055Ohm DCR T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0403S-3R3M-T Available.
Inductor Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz 1.6A 0.055Ohm DCR T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Nonstandard
Mount Surface Mount
Composition Wirewound
Current Rating 1.6 A
DC Resistance (DCR) 55 mΩ
Inductance 3.3 µH
Max DC Current 1.6 A
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Tape & Reel
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Depth 4.45 mm
Height 2.92 mm
Height - Seated (Max) 2.921 mm
Length 6.6 mm
Width 4.45 mm