           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0403S-1R5M-T
Abracon ASPI-0403S-1R5M-T
Part Number: Abracon ASPI-0403S-1R5M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0403S-1R5M-T
Qty Available:
Description: Power Inductor (SMD), 1.5 uH, ± 20%, 2.8 A, Shielded, 2.8 A, 6.6mm x 4.45mm x 2.92mm
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0403S-1R5M-T Available.
Power Inductor (SMD), 1.5 uH, ± 20%, 2.8 A, Shielded, 2.8 A, 6.6mm x 4.45mm x 2.92mm
Composition Wirewound
Current Rating 2.8 A
DC Resistance (DCR) 45 mΩ
Inductance 1.5 µH
Max DC Current 2.8 A
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Depth 4.45 mm
Height 2.92 mm
Height - Seated (Max) 2.921 mm
Length 6.6 mm
Width 4.45 mm