           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0403S-101M-T
Abracon ASPI-0403S-101M-T
Part Number: Abracon ASPI-0403S-101M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0403S-101M-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 100Uh 300Ma 480 Mohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon ASPI-0403S-101M-T
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0403S-101M-T Available.
Fixed Ind 100Uh 300Ma 480 Mohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon ASPI-0403S-101M-T
Composition Wirewound
Current Rating 300 mA
DC Resistance (DCR) 480 mΩ
Inductance 100 µH
Max DC Current 300 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Depth 4.45 mm
Height 2.92 mm
Height - Seated (Max) 2.921 mm
Length 6.6 mm
Width 4.445 mm