           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0315S-8R2M-T
Abracon ASPI-0315S-8R2M-T
Part Number: Abracon ASPI-0315S-8R2M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASPI-0315S-8R2M-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 8.2Uh 510Ma 140 Mohm / Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASPI-0315S-8R2M-T Available.
Fixed Ind 8.2Uh 510Ma 140 Mohm / Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Nonstandard
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Composition Wirewound
Current Rating 510 mA
DC Resistance (DCR) 140 mΩ
Inductance 8.2 µH
Max DC Current 510 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Height 1.8 mm
Height - Seated (Max) 1.8034 mm
Length 3.81 mm
Width 3.8 mm