           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASMPM-0806-R47M-T
Abracon ASMPM-0806-R47M-T
Part Number: Abracon ASMPM-0806-R47M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASMPM-0806-R47M-T
Qty Available:
Description: Inductor Power Multi-Layer 0.47uH 20% 100KHz Ceramic 3.1A 0.04Ohm DCR 0806 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASMPM-0806-R47M-T Available.
Inductor Power Multi-Layer 0.47uH 20% 100KHz Ceramic 3.1A 0.04Ohm DCR 0806 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
DC Resistance (DCR) 40 mΩ
Inductance 470 nH
Inductance Tolerance 20 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Cut Tape
Schedule B 8504500000
Shielding Shielded
Tolerance 20 %
Height 1 mm
Length 2 mm