           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASMPL-0805-1R5M-T
Abracon ASMPL-0805-1R5M-T
Part Number: Abracon ASMPL-0805-1R5M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-ASMPL-0805-1R5M-T
Qty Available:
Description: Inductor Power Multi-Layer 1.5uH 20% 100KHz Ceramic 0.7A 0.325Ohm DCR 0805 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASMPL-0805-1R5M-T Available.
Inductor Power Multi-Layer 1.5uH 20% 100KHz Ceramic 0.7A 0.325Ohm DCR 0805 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
DC Resistance (DCR) 325 mΩ
Inductance 1.5 µH
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Schedule B 8504500000
Self Resonant Frequency 35 MHz
Shielding Shielded
Tolerance 20 %
Height 500 µm
Length 2 mm