           Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASML-10-000MHZ-T
Abracon ASML-10.000MHZ-T
Part Number: Abracon ASML-10.000MHZ-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASML-10-000MHZ-T
Qty Available:
Description: Oscillator, Plastic Molded, HCMOS/TTL, 10.000MHZ, 100ppm, 14 x 9.8 x 4.7
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASML-10.000MHZ-T Available.
Oscillator, Plastic Molded, HCMOS/TTL, 10.000MHZ, 100ppm, 14 x 9.8 x 4.7
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Surface Mount
Number of Pins 4
Frequency 10 MHz
Frequency Stability 100 ppm
Frequency Tolerance 0.01 %
Load Capacitance 15 pF
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Current 15 mA
Min Operating Temperature 0 °C
Nominal Supply Voltage (DC) 3.3 V
Operating Supply Voltage 3.3 V
Packaging Tape & Reel (TR)
Termination SMD/SMT
Height 4.699 mm
Length 13.9954 mm
Width 8.9408 mm