           Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASGTX-P-1-500GHZ-1
Abracon ASGTX-P-1.500GHZ-1
Part Number: Abracon ASGTX-P-1.500GHZ-1
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASGTX-P-1-500GHZ-1
Qty Available:
Description: Oscillator TCXO/VC-TCXO 1500MHz ±1.5ppm (Tol) ±1ppm (Stability) LVPECL 55% 3.3V 6-Pin SMD Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASGTX-P-1.500GHZ-1 Available.
Oscillator TCXO/VC-TCXO 1500MHz ±1.5ppm (Tol) ±1ppm (Stability) LVPECL 55% 3.3V 6-Pin SMD Bulk
Number of Pins 6
Frequency 1.5 GHz
Frequency Stability 1 ppm
Frequency Tolerance 0.00015 %
Load Capacitance 15 pF
Max Duty Cycle 55 %
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Current 60 mA
Max Supply Voltage 3.465 V
Min Operating Temperature -30 °C
Min Supply Voltage 3.135 V
Operating Supply Voltage 3.3 V
Packaging Bulk
Schedule B 8541600060
Termination SMD/SMT
Height 2.2352 mm
Length 8.9916 mm
Width 7 mm