Abracon ASGTX-D-150.000MHZ-1
Part Number: Abracon ASGTX-D-150.000MHZ-1
Manufacturer: Abracon
Qty Available:
Description: Controlled Oscillator 150MHz TCXO/VC-TCXO LVDS 6-Pin SMD Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ASGTX-D-150.000MHZ-1 Available.
Controlled Oscillator 150MHz TCXO/VC-TCXO LVDS 6-Pin SMD Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SMD/SMT
Mount Surface Mount
Number of Pins 6
Frequency 150 MHz
Frequency Stability 1 ppm
Frequency Tolerance 0.00015 %
Load Capacitance 15 pF
Max Duty Cycle 55 %
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Current 40 mA
Max Supply Voltage 3.465 V
Min Operating Temperature -30 °C
Min Supply Voltage 3.135 V
Operating Supply Voltage 3.3 V
Packaging Bulk
Termination SMD/SMT
Height 2.2352 mm
Length 8.9916 mm
Width 7 mm