Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASG2-D-V-A-120-000MHZ-T
Abracon ASG2-D-V-A-120.000MHZ-T
| Part Number: | Abracon ASG2-D-V-A-120.000MHZ-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASG2-D-V-A-120-000MHZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Controlled Oscillator 120MHz VCXO LVDS 6-Pin CSMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASG2-D-V-A-120-000MHZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Controlled Oscillator 120MHz VCXO LVDS 6-Pin CSMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 13.012431 mg |
| Frequency | 120 MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Load Capacitance | 10 pF |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 40 mA |
| Max Supply Voltage | 3.465 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.135 V |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 3.3 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 990.6 µm |
| Length | 2.4892 mm |
| Width | 2 mm |
Documentation for Abracon Abracon ASG2-D-V-A-120.000MHZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the compliance status of this product?
What are the technical specifications of this product?
Are there any manufacturer aliases for Abracon?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.