Electronic Component
PCX has Abracon Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ASE Series 24.576 MHz 3.2 x 2.5 mm 3.3 V ±50 ppm SMT Crystal Clock Oscillator
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Frequency | 24.576 MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.46 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.14 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Height | 1 mm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
Documentation for Abracon Abracon ASE-24.576MHZ-LC
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the frequency of the crystal clock oscillator?
What is the voltage range for the crystal clock oscillator?
What is the size of the crystal clock oscillator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.