Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASCO2-6-000MHZ-LB-T3
Abracon ASCO2-6.000MHZ-LB-T3
| Part Number: | Abracon ASCO2-6.000MHZ-LB-T3 |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASCO2-6-000MHZ-LB-T3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Programmable Crystal Oscillator 6MHz 1.8V 15pF 4-Pin SMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASCO2-6-000MHZ-LB-T3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Programmable Crystal Oscillator 6MHz 1.8V 15pF 4-Pin SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 6 MHz |
| Frequency Stability | 40 ppm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Height | 700 µm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for Abracon Abracon ASCO2-6.000MHZ-LB-T3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the frequency stability of the oscillator?
What is the operating temperature range of the oscillator?
What is the supply voltage required for the oscillator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.