Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASCO2-38-400MHZ-LB-T3
Abracon ASCO2-38.400MHZ-LB-T3
| Part Number: | Abracon ASCO2-38.400MHZ-LB-T3 |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASCO2-38-400MHZ-LB-T3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Programmable Crystal Oscillator 38.4MHz 1.8V 15pF 4-Pin SMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASCO2-38-400MHZ-LB-T3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Programmable Crystal Oscillator 38.4MHz 1.8V 15pF 4-Pin SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Frequency | 38.4 MHz |
| Frequency Stability | 40 ppm |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 3.5 mA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Height | 700 µm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 1.1938 mm |
Documentation for Abracon Abracon ASCO2-38.400MHZ-LB-T3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the manufacturer of this product?
Are there any distributor links available for this product?
What is the compliance status of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.