Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASCO2-18-432MHZ-LB-T3
Abracon ASCO2-18.432MHZ-LB-T3
| Part Number: | Abracon ASCO2-18.432MHZ-LB-T3 |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASCO2-18-432MHZ-LB-T3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Programmable Crystal Oscillator 18.432MHz 1.8V 15pF 4-Pin SMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASCO2-18-432MHZ-LB-T3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Programmable Crystal Oscillator 18.432MHz 1.8V 15pF 4-Pin SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 18.432 MHz |
| Frequency Stability | 40 ppm |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 3 mA |
| Max Supply Voltage | 1.98 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.62 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Height | 700 µm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for Abracon Abracon ASCO2-18.432MHZ-LB-T3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the frequency of the programmable crystal oscillator?
What is the supply voltage range for this oscillator?
What is the package type of this oscillator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.