Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASAK1-32-768KHZ-LRS-T
Abracon ASAK1-32.768KHZ-LRS-T
| Part Number: | Abracon ASAK1-32.768KHZ-LRS-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASAK1-32-768KHZ-LRS-T |
| Qty Available: | |
| Description: | LVCMOS Crystal Oscillator 32.768KHz 2.5V ±25ppm 45/55% -40 to 85°C 2x1.6mm 4-Pin SMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASAK1-32-768KHZ-LRS-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LVCMOS Crystal Oscillator 32.768KHz 2.5V ±25ppm 45/55% -40 to 85°C 2x1.6mm 4-Pin SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 32.768 kHz |
| Frequency Stability | 25 ppm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 240 µA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Schedule B | 8541600025 |
| Height | 787.4 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Abracon Abracon ASAK1-32.768KHZ-LRS-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the frequency of the crystal oscillator?
What is the voltage range for the crystal oscillator?
What is the temperature range for the crystal oscillator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

