Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASAK-32-768KHZ-LRS-T
Abracon ASAK-32.768KHZ-LRS-T
| Part Number: | Abracon ASAK-32.768KHZ-LRS-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASAK-32-768KHZ-LRS-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Oscillator XO 0.032768MHz ±25ppm 15pF LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin CSMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASAK-32-768KHZ-LRS-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Oscillator XO 0.032768MHz ±25ppm 15pF LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin CSMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 32.768 kHz |
| Frequency Stability | 25 ppm |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 240 µA |
| Max Supply Voltage | 3.63 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.97 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Schedule B | 8541600025 |
| Height | 800 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Abracon Abracon ASAK-32.768KHZ-LRS-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the oscillator?
What is the frequency of the oscillator?
What is the voltage range for the oscillator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

